Zlato – jak ho lze obchodovat?

Zlato

Jakými nejznámějšími způsoby lze tuto komoditu na burze obchodovat?

Futures

Koupí Futures kontraktu si kupujeme budoucí dodávku. Je to nejpřímější způsob obchodování zlata, jelikož i na tomto trhu obchodují přímo producenti a odběratelé, kteří obchodují za účelem fyzické dodávky a ne pouze spekulace.

Výhodu je, že obchody probíhají na regulovaném trhu za kontrolovaných podmínek. Nevýhodou, ale naopak může být, že tyto podmínky trhu jsou standardizované a pro někoho příliš kapitálově náročné. Futures kontrakt tak nelze kvůli jeho expiraci (termínu dodávky) držet dlouhodobě.

Tickery pro futures na zlato jsou GC (100 oz.) a YC (33.2 oz.).

ETF

Existuje mnoho ETF, které jsou navázané na cenu zlata. Jedná se o konzervativnější způsob obchodování, jelikož se zde (většinou) neobchoduje na finanční páku. Tyto burzovně obchodované fondy jsou vhodné k dlouhodobému držení pozice.

Nejznámější a největší ETF na zlato je GLD.

Spotová cena

Obchodování na spotu probíhá v Londýně a jedná se o OTC trh. Koupí kontraktů na spotové ceně kupujeme vlastně část uskladněného fyzického zlata. Za jeho držení poté musíme platit malý úrok (0.1% p.a.).

Výhodou je možnost vysoké finanční páky, nevýhodou poté úroky z držení pozice a skutečnost, že se jedná o OTC trh a proto se na obchody na tomto instrumentu většinou nevztahuje garance ze záchranných fondů.

Ticker pro spotovou cenu je XAU/USD.

CFD

Tyto “kontrakty na vyrovnání rozdílu” jsou brokerem uměle vytvořenými spekulačními papíry jejichž cena je navázána na jiný podklad (většinou cena futures kontraktů na burze nebo spotová cena), ale obchodují se za podmínek nastavených brokerem. Broker či jeho přidružené společnosti většinou poté také fungují jako protistrana při obchodech klientů.

Výhodou může být možnost vysoké finanční páky a neexistence expirace jako v případě futures. Nevýhodou naopak neregulovanost obchodů a skutečnost, že broker, který určuje podmínky obchodování zároveň může být i naší protistranou.

zlato

Volba je na Vás, přejeme mnoho úspěchů.

Tags: , , , ,