Ropa

Jakým způsobem se dá ropa obchodovat, od čeho se odvíjí její cena a jaké má tento rok vyhlídky?

1) Ropa může být obchodována různými způsoby. Můžeme ji obchodovat přímo pokud obchodujeme futures kontrakt přímo na burze, tedy kupujeme nebo prodáváme opravdu budoucí dodávky fyzické ropy. Můžeme ji, ale obchodovat také nepřímo, například obchodováním CFD kontraktů, které kopírují vývoj trhu futures, nebo formou ETF navázaného na vývoj ropy či formou akcií těžařských společností nebo i jinak.

Nás, ale bude zajímat přímé obchodování, tedy obchodování formou futures kontraktů. Abychom mohli futures obchodovat musíme:

  • Mít maržový účet u brokera, který má přístup na burzu, kde se takové kontrakty obchodují (CBOT)
  • Mít dostatek prostředků pro krytí marže ( ~ 1500 USD) kontraktu
  • (Mít znalosti o základech principu futures trhu – expirace, fyzická dodávka atd.)

Ropa se dá velmi dobře obchodovat například u Interactive Brokers (v České Republice zastoupeni brokerem Lynx)

2) Od čeho se odvíjí cena ropy? Samozřejmě od poptávky a nabídky. Kromě technického hlediska a spekulačních vlivů je cena ropy hlavně navázána na její celosvětové zásoby a ekonomický vývoj. Platí jednoduché pravidlo, že čím méně něčeho je, tím je to dražší, ropa není vyjímkou. Také platí, že ekonomika potřebuje ropu pro rozvoj. Cena ropy a ekonomika většinou spolu korelují. Pokud ekonomika roste, je potřeba více produkovat a následně produkty transportovat a obojí si žádá více ropy a roste tedy poptávka a následně cena ropy. Tato korelace je především v dlouhodobém hledisku, ne na denních grafech.

3) Jaké má ropa tento tok vyhlídky? Fundamentálně? Dobré. Technicky? Uvidíme.

  • Fundamentálně – indexy dosahují neustále nových maxim a data se zlepšují. To by mělo mít implicitně i dopad na cenu ropy, která by měla růst.
  • Technicky – ropa se již dlouho pohybuje v trojuhelníkové formaci. Proražení rostoucí či klesající linie bude znamenat určení dalšího trendu. Cena musí jednu z linií prorazit s dostatečným zobchodovaným objemem a uzavřít za ní.

Ropa