Obchodování komodit jinak?

Obchodování komodit jinak?

Jakým jiným způsobem můžeme komodity obchodovat než formou futures? Existuje více způsobů obchodování komodit:

CFD

Jedna z nejrozšířenějších možností jak obchodovat komodity je pomocí CFD kontraktů. Tato možnost je využívána zejména menšími obchodníky a to havně z důvodu menší kapitálové náročnosti. CFD totiž nejsou standardizované kontrakty tak jako futures. Jsou to jednoduše instrumenty uměle vytvořené brokerem, u kterého obchodujete. Tyto instrumenty poté pouze sledují vývoj podkladového aktiva, na které jsou navázány a pravidla obchodování s CFD jsou určeny brokerem, který může a nemusí být Vaší protistranou v transakcích.

Více o CFD zde.

ETF

ETF (Exchange Traded Fund) jsou burzovně obchodované fondy, které na trhu emitují akcie, se kterými se poté volně obchoduje. Takovýchto fondů je velké množství a mohou se velmi lišit podle toho co mají ve svém portfoliu. Pokud je portfolio fondu tvořeno komoditami, odvíjí se logicky hodntoa fondu o hodnoty komodit v jeho portfoliu. Jedná se o konzervativnější možnost investování do komodit, jelikož se ETF většinou neobchodují na finanční páku.

Více o ETF zde.

Akcie

Akcie jsou tradiční možností jak komodit obchodovat. Nejedná se, ale o instrument, který přesně kopíruje vývoj komodity, jelikož zde vstupují do hry další faktory jako celková situace společnosti a její postavení na trhu. Pokud chceme spekulovat na růst/pokles ceny nějaké komodity, můžeme koupit/prodat akcie společnosti působící v tomto odvětví ať již jako například těžař či dodavatel nebo výrobce.

Více o akciích zde.

Opce

Jedná se o další možnost obchodování komodit, která je vlastně navázaná na předchozí možnosti. Můžeme obchodovat opce na futures, na akcie (ETF/společnosti) ať již formou výpisů či kupováním opcí.

Více o opcích zde.

Kombinace

Všechny uvedené instrumenty se dají kombinovat a můžeme tedy obchodovat jak futures spready, tak opční spready, ale i jiné libovolné kombinace (akcie zajištěné opcí nebo hedging na jiných instrumentech atd.)

obchodování komodit

 

Vše má své výhody a nevýhody a výběr je pouze na Vás.

Přejeme mnoho úspěchů.