Nejdůležitější komodity v roce 2013

V minulém článku jsme se zabývali tím, jaké komodity se obchodují na světových trzích a také kde je nalezneme. Nyní se podíváme na to, jaké komodity jsou ty nejdůležitější a jaké je očekávání jejich vývoje pro rok 2013. 

Rozdělit komodity podle toho, jaká je dnes na světě nejdůležitější, nejde úplně jednoznačně. O tom, jaká komodita je nejdůležitější ale nemůže v tuto chvíli existovat vůbec žádná polemika. Je to samozřejmě ropa.

Všechna investiční očekávání v tomto článku jsou převzata z očekávání investičního gigantu Morgan Stanley.

Ropa

Pozice nejdůležitější komodity na světě se hned tak nezmění. V roce 2012 se ropa Brent obchodovala na hodnotě přibližně $ 115 / za barel. Pro tok 2013 se očekává mírný růst její ceny na hodnotu $ 120 / barel z důvodu neklidu na Blízkém východě a měnové politiky centrálních bank.

Zemní plyn

V průměru se jeho cena pohybovala na hranici $ 2.74 / mmBTU, v roce 2013 se očekává růst ceny této komodity až na $ 4/mmBTU.

Kovy

Dalšími významnými komoditami jsou různé průmyslově využívané kovy. Konkrétně se jedná o hliník, měď, nikl a zinek. Tyto čtyři zmíněné kovy hrají důležitou roli v průmyslové produkci. Očekává se růst jejich ceny na základě rostoucí poptávky, která je způsobena zotavováním ekonomik.

Drahé kovy

Do skupiny drahých kovů patří zlato, stříbro a platina. V dobách nejistoty jsou drahé kovy obecně považovány za dobré investice. Důvody, jako jsou růst úrokových sazeb, averze k riziku a silné fundamentální základy pro obavy z budoucnosti, budou mít za následek růst cen zlata (z $ 1677 / troj. unce na $ 1816 / troj. unci), stříbra ($ 32 / t.u. na $ 35 / t.u.) a platiny ($ 1554 / t.u. na $ 1715 / t.u.)

Zemědělské komodity

Mezi hlavní zemědělské komodity patří bavlna, cukr, kukuřice, pšenice a sójové boby. V roce 2013 se obecně očekává spíše pokles cen zemědělských komodit. Neplatí to ale pro pšenici ($ 8.20 / bušl), kukuřici ($ 7.85 / bušl) a sojové boby ($ 16.00 / bušl). Poptávka po těchto komoditách se chová neelasticky, což by mohlo ceny poslat ještě výš. Obzvláště v případě sójových bobů, které Morgan Stanley doporučuje jako dobrou investici, se očekává růst ceny. Důvodem je výrazný pokles produkce v U.S. a Jižní Americe, zatímco poptávka zůstává na vysoké úrovni.

Zamyšlení na závěr

Zajímavou myšlenku představil Willem Buiter ze Citigroup. Domnívá se, že v budoucnu bude nejdůležitější komoditou voda. Očekává, že za několik let dojde k masivním investicím v této oblasti, včetně výroby, skladování a přepravy pitné vody. Buiter očekává, že do 25 – 30 let vznikne globální integrovaný trh s pitnou vodou. Také předpovídá vznik vodních futures a dalších finančních derivátů včetně swapů, opcí apod. Voda se podle něj stane vůbec nejdůležitější komoditou.