Komoditní cyklus znovu klepe na dveře?

Komoditní cyklus

V posledních týdnech jsme s i mohli povšimnout toho, že většina komodit začala posilovat, některé více, jiné méně, ale síla k růstu byla vidět napříč celým spektrem.

Snad největší pohyb se udál na ropě Brent a drahých kovech.

Samozřejmě můžeme namítat, že za pohybem ropy Brent stojí situace v Iráku a stejně tak vyvolaná nejistota za pohybem drahých kovů.

Nemusí tomu tak být.

Důvody proč by před námi mohl být nový komoditní cyklus:

- Komodity získávají na hodnotě napříč celým spektrem v různých odvětvích. Mnoho komodit se vyprostilo z dlouhodobého pásma, udržely se nad ním a pokračují dále vzhůru.

- Americký dolar pokračuje v oslabování navzdory tomu, že se kvantitativní uvolňování v USA utahuje dle plánu a naopak jiné země začínají své měny významně znehodnocovat (Jap., EU). To nám může napovídat, že o USD a držení prostředků v amerických aktivech není zájem a prostředky se přesouvají jinam – možnosti jsou 2 – buď do jiných rizikových aktiv v jiných zemích nebo do zajišťovacích aktiv, které lépe uchovávají hodnotu (například komodity).

- O akciových indexech se již nějakou dobu hovořilo jako o velmi překoupených s tím, že korekce je nevyhnutelná. Trhy na nižších úrovních také vskutku vykazovaly známky nejistoty. Tyto volání po korekci, ale již ustaly, když trh prolomil pásmo směrem vzhůru. S přihlédnutím k nejistotě trhu níže se, ale může jednat pouze o lepší cenu k prodeji po tom co ji poslední dosud nerozhodnutí investoři vyhnaly výše.

- Nervozita na trhu začíná růst. Nervozitu trh měříme pomocí cen opcí, put/call poměru a indexů volatility (XIV, VIX)

- Nekteré komodity (drahé kovy, ropa) momentálně rozvíjí na grafech opravdu zajímavé patterny, které pokud se potvrdí, mohou znamenat vcelku překvapivé rally.

Všechny výše uvedené poznámky nejsou investičním doporučením.

komoditní cyklus

Přejeme Vám mnoho úspěchů.