Fyzická dodávka

Fyzická dodávka komodit

Pravděpodobně si říkáte, že se Vám nemůže stát, že Vám u Vašich dveří zazvoní pošťák a přinese Vám barel ropy či cihlu zlata. Máte pravdu, že to není tak úplně běžné, ale přece jen jsou situace, kdy se to stát může.

Komodity se běžně obchodují formou futures kontraktů na burze dle standardizovaných podmínek Do standardních podmínek běžně patří i doba expirace daného futures kontraktu a následné dodání komodity kupujícímu od prodávajícího. Fyzická dodávka je ten hlavní důvod proč futures kontrakty vůbec vznikly.

Samozřejmě pokud obchodujete jakýkoliv produkt, který je pouze odvozený od cenu komodity obchodované na burze formou futures kontraktů, například typu CFD, nemusíte se fyzické dodávky bát, jelikož vůbec nejste účastníkem burzy a obchodujete pouze na papíře proti Vašemu brokerovi nebo jeho klientům.

Pokud, ale držíte futures kontrakt až do expirace, mělo by nastat smluvené plnění. U většiny brokerů, ale takové plnění není povoleno a dodávka se neuskuteční. Proč? Protože u normálních účtů pro retailové investory se předpokládá, že nebudou využívat fyzické dodávky, které poté probíhají proti celkové hodnotě kontraktu na burze namísto blokované marže. A to už je pořádný balík, který po ránu v kapse asi pro pošťáka mít nebudete.

Běžně se tedy u tradičních účtů setkáte s tím, že než, aby došlo k expiraci Vámi drženého kontraktu, broker Vám v přijatelném předstihu dá upozornění a případně za Vás kontrakt zavře, aby k dodávce nedošlo.

Pokud byste fyzickou dodávku přeci jen uskutečnit chtěli, je třeba si dle toho vybrat brokera, který ji umožňuje a trochu si přivstat.

fyzická dodávka