Co je to margin?

Abychom mohli obchodovat  na komoditních trzích, musíme se za ovládání určitého množství komodity (kontraktu) zaručit stanovenou finanční částkou.

Každá burza si stanovuje minimální požadavky na výši marginu pro určitý typ komodity.

Brokerské firmy si však mohou nastavit vyšší marginové požadavky, než kolik jim minimálně udílí burza. Většinou to dělají proto, když se cena podkladového aktiva stane příliš volatilní a ony si chtějí být jisté, že má zákazník dostatečný kapitál. Obvykle dosahuje výše marginu 5 – 15% nominální hodnoty kontraktu.

Ve chvíli, kdy dojde k otevření určité pozice na trhu se vám část Vašeho kapitálu zablokuje. Pokud obchodník nemá na účtu dostatečně vysokou částku pro provedení transakce, pak se tato transakce neuskuteční. Blokovanou částkou je právě margin. Pojem margin úzce souvisí s termínem pákový efekt, který tvoří základ finančního trhu.

Pro držení dané pozice musí obchodník mít požadovanou marži neustále na účtu. Dojde-li k jejímu ohrožení například tím, že zvětšující se ztráta vyčerpá všechny prostředky, bude pozice brokerem uzavřena, jelikož by mohlo hrozit, že obchodník by nebyl schopen uhradit své případné závazky. Tuto situaci nazýváme tzv. margin call.

Margin konkrétních komodit:

Komodita Margin Burza
Corn (kukuřice) 338 USD CBOT
Wheat (pšenice) 675 USD CBOT
Soybeans (soyové boby) 1 823 USD CBOT
Gold (zlato) 2 025 USD NYMEX
Crude Oil (ropa) 4 050 USD NYMEX

 

margin

Přejeme Vám mnoho úspěchů!